Men's singles
YEAR CHAMPION RUNNER-UP SCORE
2016 Novak Djokovic (SRB) Andy Murray (GBR) 6-1 7-5 7-6(3)
2015 Novak Djokovic (SRB) Andy Murray (GBR) 7-6(5) 6-7(4) 6-3 6-0
2014 Stan Wawrinka (SUI) Rafael Nadal (ESP) 6-3 6-2 3-6 6-3
2013 Novak Djokovic (SRB) Andy Murray (GBR) 6-7(2) 7-6(3) 6-3 6-2
2012 Novak Djokovic (SRB)  Rafael Nadal (ESP) 5-7 6-4 6-2 6-7(5) 7-5
2011 Novak Djokovic (SRB) Andy Murray (GBR) 6-4 6-2 6-3
2010 Roger Federer (SUI) Andy Murray (GBR) 6-3 6-4 7-6(11)
2009 Rafael Nadal (ESP) Roger Federer (SUI) 7-5 3-6 7-6(3) 3-6 6-2
2008 Novak Djokovic (SRB) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 4-6 6-4 6-3 7-6(2)
2007 Roger Federer (SUI) Fernando Gonzalez (CHI) 7-6(2) 6-4 6-4
2006 Roger Federer (SUI) Marcos Baghdatis (CYP)  5-7 7-5 6-0 6-2
2005 Marat Safin (RUS) Lleyton Hewitt 1-6 6-3 6-4 6-4
2004 Roger Federer (SUI) Marat Safin (RUS) 7-6(3) 6-4 6-2
2003 Andre Agassi (USA) Rainer Schuettler (GER) 6-2 6-2 6-1
2002 Thomas Johansson (SWE) Marat Safin (RUS) 3-6 6-4 6-4 7-6(4)
2001 Andre Agassi (USA) Arnaud Clement (FRA) 6-4 6-2 6-2
2000 Andre Agassi (USA) Yevgeny Kafelnikov (RUS) 3-6 6-3 6-2 6-4
1999 Yevgeny Kafelnikov (RUS) Thomas Enqvist (SWE) 4-6 6-0 6-3 7-6(1)
1998 Petr Korda (CZE) Marcelo Rios (CHI) 6-2 6-2 6-2
1997 Pete Sampras (USA) Carlos Moya (ESP)  6-2 6-3 6-3
1996 Boris Becker (GER) Michael Chang (USA) 6-2 6-4 2-6 6-2
1995 Andre Agassi (USA) Pete Sampras (USA) 4-6 6-1 7-6(6) 6-4
1994 Pete Sampras (USA) Todd Martin (USA)  7-6(4) 6-4 6-4
1993 Jim Courier (USA) Stefan Edberg (SWE) 6-2 6-1 2-6 7-5
1992 Jim Courier (USA) Stefan Edberg (SWE) 6-3 3-6 6-4 6-2
1991 Boris Becker (GER) Ivan Lendl (TCH) 1-6 6-4 6-4 6-4
1990 Ivan Lendl (TCH) Stefan Edberg (SWE) 4-6 7-6(3) 5-2 ret.
1989  Ivan Lendl (TCH) Miloslav Mecir (TCH) 6-2 6-2 6-2
1988 Mats Wilander (SWE) Pat Cash 6-3 6-7(3) 3-6 6-1 8-6
1987 Stefan Edberg (SWE) Pat Cash 6-3 6-4 3-6 5-7 6-3
1986 No competition
1985 Stefan Edberg (SWE) Mats Wilander (SWE) 6-4 6-3 6-3
1984 Mats Wilander (SWE) Kevin Curren (RSA) 6-7(5) 6-4 7-6(3) 6-2
1983 Mats Wilander (SWE) Ivan Lendl (TCH) 6-1 6-4 6-4
1982 Johan Kriek (USA) Steve Denton (USA) 6-3 6-3 6-2
1981 Johan Kriek (RSA) Steve Denton (USA) 6-2 7-6 6-7 6-4
1980 Brian Teacher (USA) Kim Warwick 7-5 7-6 6-3
1979 Guillermo Vilas (ARG) John Sadri (USA) 7-6 6-3 6-2
1978 Guillermo Vilas (ARG)  John Marks 6-4 6-4 3-6 6-3
1977 Roscoe Tanner (USA) Guillermo Vilas (ARG) 6-3 6-3 6-3
1977 Vitas Gerulaitis (USA) John Lloyd (GBR) 6-3 7-6 5-7 3-6 6-2
1976 Mark Edmondson John Newcombe 6-7 6-3 7-6 6-1
1975 John Newcombe Jimmy Connors (USA) 7-5 3-6 6-4 7-6
1974  Jimmy Connors (USA) Phil Dent 7-6 6-4 4-6 6-3
1973 John Newcombe Onny Parun (NZL) 6-3 6-7 7-5 6-1
1972  Ken Rosewall Mal Anderson 7-6 6-3 7-5
1971 Ken Rosewall Arthur Ashe (USA)  6-1 7-5 6-3
1970 Arthur Ashe (USA) Dick Crealy 6-4 9-7 6-2
1969 Rod Laver Andres Gimeno (ESP) 6-3 6-4 7-5
1968 Bill Bowrey Juan Gisbert (ESP) 7-5 2-6 9-7 6-4
1967 Roy Emerson Arthur Ashe (USA) 6-4 6-1 6-4
1966 Roy Emerson Arthur Ashe (USA) 6-4 6-8 6-2 6-3
1965 Roy Emerson Fred Stolle 7-9 2-6 6-4 7-5 6-1
1964 Roy Emerson Fred Stolle 6-3 6-4 6-2
1963 Roy Emerson Ken Fletcher 6-3 6-3 6-1
1962 Rod Laver Roy Emerson  8-6 0-6 6-4 6-4
1961 Roy Emerson  Rod Laver 1-6 6-3 7-5 6-4
1960 Rod Laver Neale Fraser 5-7 3-6 6-3 8-6 8-6
1959 Alex Olmedo (USA) Neale Fraser 6-1 6-2 3-6 6-3
1958 Ashley Cooper Mal Anderson 7-5 6-3 6-4
1957 Ashley Cooper Neale Fraser 6-3 9-11 6-4 6-2
1956 Lew Hoad Ken Rosewall 6-4 3-6 6-4 7-5
1955 Ken Rosewall Lew Hoad 9-7 6-4 6-4
1954 Mervyn Rose Rex Hartwig  6-2 0-6 6-4 6-2
1953 Ken Rosewall Mervyn Rose 6-0 6-3 6-4
1952 Ken McGregor Frank Sedgman 7-5 12-10 2-6 6-2
1951 Dick Savitt (USA) Ken McGregor 6-3 2-6 6-3 6-1
1950 Frank Sedgman Ken McGregor 6-3 6-4 4-6 6-1
1949 Frank Sedgman John Bromwich  6-3 6-2 6-2
1948 Adrian Quist John Bromwich 6-4 3-6 6-3 2-6 6-3
1947 Dinny Pails John Bromwich 4-6 6-4 3-6 7-5 8-6
1946  John Bromwich Dinny Pails 5-7 6-3 7-5 3-6 6-2
1945 No competition
1944 No competition
1943 No competition
1942 No competition
1941 No competition
1940 Adrian Quist Jack Crawford 6-3 6-1 6-2
1939 John Bromwich Adrian Quist  6-4 6-1 6-3
1938 Donald Budge (USA) John Bromwich 6-4 6-2 6-1
1937 Vivian McGrath John Bromwich 6-3 1-6 6-0 2-6 6-1
1936 Adrian Quist Jack Crawford 6-2 6-3 4-6 3-6 9-7
1935 Jack Crawford Fred Perry (GBR) 2-6 6-4 6-4 6-4
1934 Fred Perry (GBR)  Jack Crawford  6-3 7-5 6-1
1933 Jack Crawford Keith Gledhill (USA) 2-6 7-5 6-3 6-2
1932 Jack Crawford Harry Hopman 4-6 6-3 3-6 6-3 6-1
1931 Jack Crawford Harry Hopman 6-4 6-2 2-6 6-1
1930 Edgar Moon Harry Hopman 6-3 6-1 6-3
1929 Colin Gregory (GBR) Richard Schlesinger 6-2 6-2 5-7 7-5
1928 Jean Borotra (FRA)  Jack Cummings 6-4 6-1 4-6 5-7 6-3
1927 Gerald Patterson John Hawkes 3-6 6-4 3-6 18-16 6-3
1926 John Hawkes Jim Willard 6-1 6-3 6-1
1925 James Anderson Gerald Patterson 11-9 2-6 6-2 6-3
1924 James Anderson Richard Schlesinger 6-3 6-4 3-6 5-7 6-3
1923 Pat O’Hara Wood Cuthbert St. John 6-1 6-1 6-3
1922 James Anderson Gerald Patterson 6-0 3-6 3-6 6-3 6-2
1921 Rhys Gemmell Alf Hedeman 7-5 6-1 6-4
1920 Pat O’Hara Wood Ron Thomas 6-3 4-6 6-8 6-1 6-3
1919 Algernon Kingscote (GBR) Dr. Eric Pockley 6-4 6-0 6-3
1918 No competition
1917 No competition
1916 No competition
1915 Gordon Lowe (GBR) Horace Rice  4-6 6-1 6-1 6-4
1914 Arthur O’Hara Wood Gerald Patterson 6-4 6-3 5-7 6-1
1913 Ernie Parker Harry Parker (NZL) 2-6 6-1 6-3 6-2
1912 James Parke (GBR) Alfred Beamish (GBR) 3-6 6-3 1-6 6-1 7-5
1911 Norman Brookes Horace Rice 6-1 6-2 6-3
1910 Rodney Heath  Horace Rice  6-4 6-3 6-2
1909 Tony Wilding (NZL) Ernie Parker  6-1 7-5 6-2
1908 Fred Alexander (USA) Alfred Dunlop 3-6 3-6 6-0 6-2 6-3
1907 Horace Rice Harry Parker (NZL) 6-3 6-4 6-4
1906 Tony Wilding (NZL) Francis Fisher (NZL) 6-0 6-4 6-4
1905 Rodney Heath  Dr. Arthur Curtis  4-6 6-3 6-4 6-4
Women's singles
YEAR CHAMPION RUNNER-UP SCORE
2016 Angelique Kerber (GER) Serena Williams (USA) 6-4 3-6 6-4
2015 Serena Williams (USA) Maria Sharapova (RUS) 6-3 7-6(5)
2014 Li Na (CHN) Dominika Cibulkova (SVK) 7-6(3) 6-0
2013 Victoria Azarenka (BLR) Li Na (CHN) 4-6 6-4 6-3
2012 Victoria Azarenka (BLR) Maria Sharapova (RUS) 6-3 6-0
2011 Kim Clijsters (BEL) Li Na (CHN)  3-6 6-3 6-3
2010 Serena Williams (USA) Justine Henin (BEL) 6-4 3-6 6-2
2009 Serena Williams (USA) Dinara Safina (RUS) 6-0 6-3
2008 Maria Sharapova (RUS) Ana Ivanovic (SRB) 7-5 6-3
2007 Serena Williams (USA) Maria Sharapova (RUS)  6-1 6-2
2006 Amelie Mauresmo (FRA) Justine Henin-Hardenne (BEL) 6-1 2-0 ret.
2005 Serena Williams (USA) Lindsay Davenport (USA) 2-6 6-3 6-0
2004 Justine Henin-Hardenne (BEL) Kim Clijsters (BEL)  6-3 4-6 6-3
2003 Serena Williams (USA) Venus Williams (USA) 7-6(4) 3-6 6-4
2002 Jennifer Capriati (USA) Martina Hingis (SUI) 4-6 7-6(7) 6-2
2001 Jennifer Capriati (USA) Martina Hingis (SUI) 6-4 6-3
2000 Lindsay Davenport (USA) Martina Hingis (SUI) 6-1 7-5
1999 Martina Hingis (SUI) Amelie Mauresmo (FRA)  6-2 6-3
1998 Martina Hingis (SUI) Conchita Martinez (ESP) 6-3 6-3
1997 Martina Hingis (SUI) Mary Pierce (FRA) 6-2 6-2
1996 Monica Seles (USA) Anke Huber (GER) 6-4 6-1
1995 Mary Pierce (FRA)  Arantxa Sanchez Vicario (ESP) 6-3 6-2
1994 Steffi Graf (GER)  Arantxa Sanchez Vicario (ESP) 6-0 6-2
1993 Monica Seles (YUG) Steffi Graf (GER) 4-6 6-3 6-2
1992 Monica Seles (YUG) Mary Joe Fernandez (USA) 6-2 6-3
1991 Monica Seles (YUG) Jana Novotna (TCH) 5-7 6-3 6-1
1990 Steffi Graf (GER)  Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-4
1989 Steffi Graf (FRG) Helena Sukova (TCH)  6-4 6-4
1988 Steffi Graf (FRG) Chris Evert (USA) 6-1 7-6(3)
1987 Hana Mandlikova (TCH) Martina Navratilova (USA) 7-5 7-6(1)
1986 No competition
1985 Martina Navratilova (USA) Chris Evert-Lloyd (USA) 6-2 4-6 6-2
1984 Chris Evert-Lloyd (USA) Helena Sukova (TCH) 6-7(4) 6-1 6-3
1983 Martina Navratilova (USA) Kathy Jordan (USA)  6-2 7-6(5)
1982 Chris Evert-Lloyd (USA) Martina Navratilova (USA)  6-3 2-6 6-3
1981 Martina Navratilova (USA) Chris Evert-Lloyd (USA) 6-7(4) 6-4 7-5
1980 Hana Mandlikova (TCH) Wendy Turnbull 6-0 7-5
1979 Barbara Jordan (USA) Sharon Walsh (USA) 6-3 6-3
1978 Chris O’Neil Betsy Nagelsen (USA) 6-3 7-6
1977 Evonne Goolagong Cawley Helen Cawley 6-3 6-0
1977 Kerry Reid (Melville) Dianne Fromholtz 7-5 6-2
1976 Evonne Goolagong Cawley Renata Tomanova (TCH) 6-2 6-2
1975 Evonne Goolagong Martina Navratilova (TCH) 6-3 6-2
1974 Evonne Goolagong Chris Evert (USA) 7-6 4-6 6-0
1973 Margaret Court Evonne Goolagong  6-4 7-5
1972 Virginia Wade (GBR) Evonne Goolagong 6-4 6-4
1971 Margaret Court Evonne Goolagong 2-6 7-6 7-5
1970 Margaret Court Kerry Melville 6-3 6-1
1969 Margaret Court (Smith) Billie Jean King (USA) 6-4 6-1
1968 Billie Jean King (USA) Margaret (Smith) Court 6-1 6-2
1967 Nancy Richey (USA)  Lesley Turner 6-1 6-4
1966 Margaret Smith Nancy Richey (USA) w/o
1965 Margaret Smith Maria Bueno (BRA) 5-7 6-4 5-2 ret.
1964 Margaret Smith Lesley Turner 6-3 6-2
1963 Margaret Smith Jan Lehane 6-2 6-2
1962 Margaret Smith Jan Lehane 6-0 6-2
1961 Margaret Smith Jan Lehane 6-1 6-4
1960 Margaret Smith  Jan Lehane 7-5 6-2
1959 Mary Reitano (Carter) Renee Schuurman (RSA) 6-2 6-3
1958 Angela Mortimer (GBR)  Lorraine Coghlan 6-3 6-4
1957 Shirley Fry (USA) Althea Gibson (USA) 6-3 6-3
1956 Mary Carter Thelma Long 3-6 6-2 9-7
1955 Beryl Penrose Thelma Long 6-4 6-3
1954 Thelma Long  Jennifer Staley 6-3 6-4
1953 Maureen Connolly (USA) Julia Sampson (USA) 6-3 6-2
1952 Thelma Long Helen Angwin 6-2 6-3
1951 Nancye Bolton Thelma Long (Coyne) 6-1 7-5
1950 Louise Brough (USA) Doris Hart (USA) 6-4 3-6 6-4
1949 Doris Hart (USA) Nancye Bolton  6-3 6-4
1948 Nancye Bolton Marie Toomey 6-3 6-1
1947 Nancye Bolton Nell Hopman 6-3 6-2
1946 Nancye Bolton (Wynne) Joyce Fitch 6-4 6-4
1945 No competition
1944 No competition
1943 No competition
1942 No competition
1941 No competition
1940 Nancye Wynne Thelma Coyne  5-7 6-4 6-0
1939 Emily Westacott Nell Hopman 6-1 6-2
1938 Dorothy Bundy (USA) Dorothy Stevenson 6-3 6-2
1937 Nancye Wynne Emily Westacott 6-3 5-7 6-4
1936 Joan Hartigan Nancye Wynne  6-4 6-4
1935 Dorothy Round (GBR) Nancy Lyle (GBR) 1-6 6-1 6-3
1934 Joan Hartigan Margaret Molesworth  6-1 6-4
1933 Joan Hartigan Coral Buttsworth 6-4 6-3
1932 Coral Buttsworth Katherine Le Mesurier  9-7 6-4
1931 Coral Buttsworth Marjorie Crawford 1-6 6-3 6-4
1930 Daphne Akhurst Sylvia Harper 10-8 2-6 7-5
1929 Daphne Akhurst Louise Bickerton 6-1 5-7 6-2
1928 Daphne Akhurst Esna Boyd 7-5 6-2
1927 Esna Boyd Sylvia (Lance) Harper 5-7 6-1 6-2
1926 Daphne Akhurst Esna Boyd 6-1 6-3
1925 Daphne Akhurst Esna Boyd 1-6 8-6 6-4
1924 Sylvia Lance Esna Boyd 6-3 3-6 8-6
1923 Margaret Molesworth Esna Boyd 6-1 7-5
1922 Margaret Molesworth Esna Boyd 6-3 10-8
1921 No competition
1920 No competition
1919 No competition
1918 No competition
1917 No competition
1916 No competition
1915 No competition
1914 No competition
1913 No competition
1912 No competition
1911 No competition
1910 No competition
1909 No competition
1908 No competition
1907 No competition
1906 No competition
1905 No competition
Men's doubles
YEAR CHAMPION RUNNER-UP SCORE
2016 Jamie Murray (GBR) – Bruno Soares (BRA) Daniel Nestor (CAN) – Radek Stepanek (CZE) 2-6 6-4 7-5
2015 Simone Bollelli (ITA) – Fabio Fognini (ITA) Pierre-Hugues Herbert (FRA) – Nicolas Mahut (FRA) 6-4 6-4
2014 Lukasz Kubot (POL) – Robert Lindstedt (SWE) Eric Butorac (USA) – Raven Klaasen (RSA) 6-3 6-3
2013 Bob Bryan (USA) – Mike Bryan (USA) Robin Haase (NED) – Igor Sijsling (NED) 6-3 6-4
2012 Leander Paes (IND) – Radek Stepanek (CZE) Bob Bryan (USA) – Mike Bryan (USA) 7-6(1) 6-2
2011 Bob Bryan (USA) – Mike Bryan (USA) Mahesh Bhupathi (IND) – Leander Paes (IND) 6-3 6-4
2010 Bob Bryan (USA) – Mike Bryan (USA) Daniel Nestor (CAN) – Nenad Zimonjic (SRB) 6-3 6-7(5) 6-3
2009 Bob Bryan (USA) – Mike Bryan (USA) Mahesh Bhupathi (IND) – Mark Knowles (BAH) 2-6 7-5 6-0
2008 Jonathan Erlich (ISR) – Andy Ram (ISR) Arnaud Clement (FRA) – Michael Llodra (FRA) 7-5 7-6(4)
2007 Bob Bryan (USA) – Mike Bryan (USA) Max Mirnyi (BLR) – Jonas Bjorkman (SWE) 7-5 7-5
2006 Bob Bryan (USA) – Mike Bryan (USA) Martin Damm (CZE) – Leander Paes (IND) 4-6 6-3 6-4
2005 Wayne Black (ZIM) – Kevin Ullyett (ZIM) Bob Bryan (USA) – Mike Bryan (USA) 6-4 6-4
2004 Michael Llodra (FRA) – Fabrice Santoro (FRA) Bob Bryan (USA) – Mike Bryan (USA) 7-6(4) 6-3
2003 Michael Llodra (FRA) – Fabrice Santoro (FRA) Mark Knowles (BAH) – Daniel Nestor (CAN) 6-4 3-6 6-3
2002 Mark Knowles (BAH) – Daniel Nestor (CAN) Fabrice Santoro (FRA) – Michael Llodra (FRA) 7-6(4) 6-3
2001 Jonas Bjorkman (SWE) – Todd Woodbridge Byron Black (ZIM) – David Prinosil (GER) 6-1 5-7 6-4 6-4
2000 Ellis Ferreira (RSA) – Rick Leach (USA) Wayne Black (ZIM) – Andrew Kratzmann 6-4 3-6 6-3 3-6 18-16
1999 Jonas Bjorkman (SWE) – Patrick Rafter Mahesh Bhupathi (IND) – Leander Paes (IND) 6-3 4-6 6-4 6-7(10) 6-4
1998 Jonas Bjorkman (SWE) – Jacco Eltingh (NED) Todd Woodbridge – Mark Woodforde 6-2 5-7 2-6 6-4 6-3
1997 Todd Woodbridge – Mark Woodforde Sebastien Lareau (CAN) – Alex O’Brien (USA) 4-6 7-5 7-5 6-3
1996 Stefan Edberg (SWE) – Petr Korda (CZE) Sebastien Lareau (CAN) – Alex O’Brien (USA) 7-5 7-5 4-6 6-1
1995 Jared Palmer (USA) – Richey Reneberg (USA) Mark Knowles (BAH) – Daniel Nestor (CAN) 6-3 3-6 6-3 6-2
1994 Jacco Eltingh (NED) – Paul Haarhuis (NED) Byron Black (ZIM) – Jonathan Stark (USA) 6-7 6-3 6-4 6-3
1993 Danie Visser (RSA) – Laurie Warder John Fitzgerald – Anders Jarryd (SWE) 6-4 6-3 6-4
1992 Todd Woodbridge – Mark Woodforde Kelly Jones (USA) – Rick Leach (USA) 6-4 6-3 6-4
1991 Scott Davis (USA) – David Pate (USA) Patrick McEnroe (USA) – David Wheaton (USA) 6-7 7-6 6-3 7-5
1990 Pieter Aldrich (RSA) – Danie Visser (RSA) Grant Connell (CAN) – Glenn Michibata (CAN) 6-4 4-6 6-1 6-4
1989 Rick Leach (USA) – Jim Pugh (USA) Darren Cahill – Mark Kratzmann 6-4 6-4 6-4
1988 Rick Leach (USA) – Jim Pugh (USA) Jeremy Bates (GBR) – Peter Lundgren (SWE) 6-3 6-2 6-3
1987 Stefan Edberg (SWE) – Anders Jarryd (SWE) Peter Doohan – Laurie Warder 6-4 6-4 7-6
1986 No competition
1985 Paul Annacone (USA) – Christo van Rensburg (RSA) Mark Edmondson – Kim Warwick 3-6 7-6 6-4 6-4
1984 Mark Edmondson – Sherwood Stewart (USA) Joakim Nystrom (SWE) – Mats Wilander (SWE) 6-2 6-2 7-5
1983 Paul McNamee – Mark Edmondson Steve Denton (USA) – Sherwood Stewart (USA) 6-3 7-6
1982 John Alexander – John Fitzgerald Andy Andrews (USA) – John Sadri (USA) 6-4 7-6
1981 Mark Edmondson – Kim Warwick Hank Pfister (USA) – John Sadri (USA) 6-3 6-7 6-3
1980 Mark Edmondson – Kim Warwick Peter McNamara – Paul McNamee 7-5 6-4
1979 Peter McNamara – Paul McNamee Paul Kronk – Cliff Letcher 7-6 6-2
1978 Wojtek Fibak (POL) – Kim Warwick Paul Kronk – Cliff Letcher 7-6 7-5
1977 Arthur Ashe (USA) – Tony Roche Charlie Pasarell (USA) – Erik Van Dillen (USA) 6-4 6-4
1977 Ray Ruffels – Allan Stone John Alexander – Phil Dent 7-6 7-6
1976 John Newcombe – Tony Roche Ross Case – Geoff Masters 7-6 6-4
1975 John Alexander – Phil Dent Bob Carmichael – Allan Stone 6-3 7-6
1974 Ross Case – Geoff Masters Syd Ball – Bob Giltinan 6-7 6-3 6-4
1973 John Newcombe – Mal Anderson John Alexander – Phil Dent 6-3 6-4 7-6
1972 Ken Rosewall – Owen Davidson Ross Case – Geoff Masters 3-6 7-6 6-2
1971 John Newcombe – Tony Roche Tom Okker (NED) – Marty Riessen (USA) 6-2 7-6
1970 Bob Lutz (USA) – Stan Smith (USA) John Alexander – Phil Dent 8-6 6-3 6-4
1969 Roy Emerson – Rod Laver Ken Rosewall – Fred Stolle 6-4 6-4
1968 Dick Crealy – Allan Stone Terry Addison – Ray Keldie 10-8 6-4 6-3
1967 John Newcombe – Tony Roche Bill Bowrey – Owen Davidson 3-6 6-3 7-5 6-8 8-6
1966 Roy Emerson – Fred Stolle John Newcombe – Tony Roche 7-9 6-3 6-8 14-12 12-10
1965 John Newcombe – Tony Roche Roy Emerson – Fred Stolle 3-6 4-6 13-11 6-3 6-4
1964 Bob Hewitt – Fred Stolle Roy Emerson -Ken Fletcher 6-4 7-5 3-6 4-6 14-12
1963 Bob Hewitt – Fred Stolle Ken Fletcher – John Newcombe 6-2 3-6 6-3 3-6 6-3
1962 Roy Emerson – Neale Fraser Bob Hewitt – Fred Stolle 4-6 4-6 6-1 6-4 11-9
1961 Rod Laver – Bob Mark Roy Emerson – Martin Mulligan 6-3 7-5 3-6 9-11 6-2
1960 Rod Laver – Bob Mark Roy Emerson – Neale Fraser 1-6 6-2 6-4 6-4
1959 Rod Laver – Bob Mark Don Candy – Robert Howe 9-7 6-4 6-2
1958 Ashley Cooper – Neale Fraser Roy Emerson – Bob Mark 7-5 6-8 3-6 6-3 7-5
1957 Lew Hoad – Neale Fraser Malcolm Anderson – Ashley Cooper 6-3 8-6 6-4
1956 Lew Hoad – Ken Rosewall Don Candy – Mervyn Rose 10-8 13-11 6-4
1955 Vic Seixas (USA) – Tony Trabert (USA) Lew Hoad – Ken Rosewall 6-3 6-2 2-6 3-6 6-1
1954 Mervyn Rose – Rex Hartwig Neale Fraser – Clive Wilderspin 6-3 6-4 6-2
1953 Lew Hoad – Ken Rosewall Don Candy – Mervyn Rose 9-11 6-4 10-8 6-4
1952 Frank Sedgman – Ken McGregor Don Candy – Mervyn Rose 6-4 7-5 6-3
1951 Frank Sedgman – Ken McGregor Adrian Quist – John Bromwich 11-9 2-6 6-3 4-6 6-3
1950 Adrian Quist – John Bromwich Jaroslav Drobny (EGY) – Eric Sturgess (RSA) 6-3 5-7 4-6 6-3 8-6
1949 Adrian Quist – John Bromwich Geoffrey Brown – Bill Sidwell 1-6 7-5 6-2 6-3
1948 Adrian Quist – John Bromwich Frank Sedgman – Colin Long 1-6 6-8 9-7 6-3 8-6
1947 Adrian Quist – John Bromwich Frank Sedgman – George Worthington 6-1 6-3 6-1
1946 Adrian Quist – John Bromwich Max Newcombe – Leonard Schwartz 6-3 6-1 9-7
1945 No competition
1944 No competition
1943 No competition
1942 No competition
1941 No competition
1940 Adrian Quist – John Bromwich Jack Crawford – Vivian McGrath 6-3 7-5 6-1
1939 Adrian Quist – John Bromwich Colin Long – Don Turnbull 6-4 7-5 6-2
1938 Adrian Quist – John Bromwich Gottfried von Cramm (NGE) – Henner Henkel (NGE) 7-5 6-4 6-0
1937 Adrian Quist – Don Turnbull John Bromwich – Jack Harper 6-2 9-7 1-6 6-8 6-4
1936 Adrian Quist – Don Turnbull Jack Crawford – Vivian McGrath 6-8 6-2 6-1 3-6 6-2
1935 Jack Crawford – Vivian McGrath Fred Perry (GBR) – Pat Hughes (GBR) 6-4 8-6 6-2
1934 Fred Perry (GBR) – Pat Hughes (GBR) Adrian Quist – Don Turnbull 6-8 6-3 6-4 3-6 6-3
1933 Ellsworth Vines (USA) – Keith Gledhill (USA) Jack Crawford – Edgar Moon 6-4 10-8 6-2
1932 Jack Crawford – Edgar Moon Harry Hopman – Gerald Patterson 12-10 6-3 4-6 6-4
1931 Charles Donohoe – Roy Dunlop Jack Crawford – Harry Hopman 8-6 6-2 5-7 7-9 6-4
1930 Jack Crawford – Harry Hopman John Hawkes – Tim Fitchett 8-6 6-1 2-6 6-3
1929 Jack Crawford – Harry Hopman Jack Cummings – Edgar Moon 6-1 6-8 4-6 6-1 6-3
1928 Jean Borotra (FRA) – Jacques Brugnon (FRA) James Willard – Edgar Moon 6-2 4-6 6-4 6-4
1927 Gerald Patterson – John Hawkes Pat O’Hara Wood – Ian McInness 8-6 6-2 6-1
1926 Gerald Patterson – John Hawkes James Anderson – Pat O’Hara Wood 6-1 6-4 6-2
1925 Gerald Patterson – Pat O’Hara Wood James Anderson – Fred Kalms 6-4 8-6 7-5
1924 Norman Brookes – James Anderson Gerald Patterson – Pat O’Hara Wood 6-2 6-4 6-3
1923 Pat O’Hara Wood – Cuthbert St. John Dudley Bullough – Horace Rice 6-4 6-3 3-6 6-0
1922 Gerald Patterson – John Hawkes James Anderson – Norman Peach 8-10 6-0 6-0 7-5
1921 Rhys Gemmell – Scott Eaton N. Brearley – Edward Stokes 7-5 6-3 6-3
1920 Pat O’Hara Wood – Ronald Thomas Horace Rice – Ray Taylor 6-1 6-0 7-5
1919 Pat O’Hara Wood – Ronald Thomas James Anderson – Arthur Lowe 7-5 6-1 7-9 3-6 6-3
1918 No competition
1917 No competition
1916 No competition
1915 Horace Rice – Clarence Todd Gordon Lowe (GBR) – Cuthbert St. John 8-6 6-4 7-9 6-3
1914 Ashley Campbell – Gerald Patterson Rodney Heath – Arthur O’Hara Wood 7-5 3-6 6-3 6-3
1913 Ernie Parker – Alf Hedeman Harry Parker – Ray Taylor 8-6 4-6 6-4 6-4
1912 James Parke (GBR) – Charles Dixon (GBR) Alfred Beamish (GBR) – Gordon Lowe (GBR) 6-4 6-4 6-2
1911 Rodney Heath – Randolph Lycett (GBR) John Addison – Norman Brookes 6-2 7-5 6-0
1910 Horace Rice – Ashley Campbell Rodney Heath – John Odea 6-3 6-3 6-2
1909 Ernie Parker – J.P.Keane Tom Crooks – Anthony Wilding (NZL) 1-6 6-1 6-1 9-7
1908 Fred Alexander (USA) – Alfred Dunlop Granville G. Sharp – Anthony Wilding (NZL) 6-3 6-2 6-1
1907 Harry Parker (NZL) – Bill Gregg Horace Rice – George Wright 6-2 3-6 6-2 6-2
1906 Anthony Wilding (NZL) – Rodney Heath Harry Parker – Cecil Cleve Cox 6-2 6-4 6-2
1905 Tom Tachell – Randolph Lycett (GBR) Edgar T. Barnard – Basil Spence 11-9 8-6 1-6 4-6 6-1
Women's doubles
YEAR CHAMPION RUNNER-UP SCORE
2016 Martina Hingis (SUI) – Sania Mirza (IND) Andrea Hlavackova (CZE) – Lucie Hradecka (CZE) 7-6(1) 6-3
2015 Bethanie Mattek-Sands (USA) – Lucie Safarova (CZE) Chan Yung-Jan (TPE) – Zheng Jie (CHN) 6-4 7-6(5)
2014 Sara Errani (ITA) – Roberta Vinci (ITA) Ekaterina Makarova (RUS) – Elena Vesnina (RUS) 6-4 3-6 7-5
2013 Sara Errani (ITA) – Roberta Vinci (ITA) Ashleigh Barty – Casey Dellacqua 6-2 3-6 6-2
2012 Svetlana Kuznetsova (RUS) – Vera Zvonareva (RUS) Sara Errani (ITA) – Roberta Vinci (ITA) 5-7 6-4 6-3
2011 Gisela Dulko (ARG) – Flavia Pennetta (ITA) Victoria Azarenka (BLR) – Maria Kirilenko (RUS) 2-6 7-5 6-1
2010 Serena Williams (USA) – Venus Williams (USA) Cara Black (ZIM) – Liezel Huber (USA) 6-4 6-3
2009 Serena Williams (USA) – Venus Williams (USA) Daniela Hantuchova (SVK) – Ai Sugiyama (JPN) 6-3 6-3
2008 Alona Bondarenko (UKR) – Kateryna Bondarenko (UKR) Victoria Azarenka (BLR) – Shahar Peer (ISR) 2-6 6-1 6-4
2007 Cara Black (ZIM) – Liezel Huber (RSA) Chan Yung-Jan (TPE) – Chuang Chia-Jung (TPE) 6-4 6-7(4) 6-1
2006 Yan Zi (CHN) – Zheng Jie (CHN) Lisa Raymond (USA) – Samantha Stosur 2-6 7-6(7) 6-3
2005 Alicia Molik – Svetlana Kuznetsova (RUS) Lindsay Davenport (USA) – Corina Morariu (USA) 6-3 6-4
2004 Virginia Ruano Pascual (ESP) – Paola Suarez (ARG) Svetlana Kuznetsova (RUS) – Elena Likhovtseva (RUS) 6-4 6-3
2003 Serena Williams (USA) – Venus Williams (USA) Virginia Ruano Pascual (ESP) – Paola Suarez (ARG) 4-6 6-4 6-3
2002 Martina Hingis (SUI) – Anna Kournikova (RUS) Daniela Hantuchova (SVK) – Arantxa Sanchez Vicario (ESP) 6-2 6-7(7) 6-1
2001 Serena Williams (USA) – Venus Williams (USA) Lindsay Davenport (USA) – Corina Morariu (USA) 6-2 4-6 6-4
2000 Lisa Raymond (USA) – Rennae Stubbs Martina Hingis (SUI) – Mary Pierce (FRA) 6-4 5-7 6-4
1999 Martina Hingis (SUI) – Anna Kournikova (RUS) Lindsay Davenport (USA) – Natalia Zvereva (BLR) 7-5 6-3
1998 Martina Hingis (SUI) – Mirjana Lucic (CRO) Lindsay Davenport (USA) – Natalia Zvereva (BLR) 6-4 2-6 6-3
1997 Martina Hingis (SUI) – Natasha Zvereva (BLR) Lindsay Davenport (USA) – Lisa Raymond (USA) 6-2 6-2
1996 Chanda Rubin (USA) – Arantxa Sanchez Vicario (ESP) Lindsay Davenport (USA) – Mary Joe Fernandez (USA) 7-5 2-6 6-4
1995 Jana Novotna (CZE) – Arantxa Sanchez Vicario (ESP) Gigi Fernandez (USA) – Natalia Zvereva (BLR) 6-3 6-7(7) 6-4
1994 Gigi Fernandez (USA) – Natasha Zvereva (BLR) Patty Fendick (USA) – Meredith McGrath (USA) 6-4 4-6 6-4
1993 Gigi Fernandez (USA) – Natasha Zvereva (BLR) Pam Shriver (USA) – Elizabeth Smylie 6-4 6-3
1992 Arantxa Sanchez Vicario (ESP) – Helena Sukova (TCH) Mary Joe Fernandez (USA) – Zina Garrison (USA) 6-4 7-6(3)
1991 Patty Fendick (USA) – Mary Joe Fernandez (USA) Gigi Fernandez (USA) – Jana Novotna (CZE) 7-6(4) 6-1
1990 Jana Novotna (TCH) – Helena Sukova (TCH) Patty Fendick (USA) – Mary Joe Fernandez (USA) 7-6(5) 7-6(6)
1989 Martina Navratilova (USA) – Pam Shriver (USA) Patty Fendick (USA) – Jill Hetherington (CAN) 3-6 6-3 6-2
1988 Martina Navratilova (USA) – Pam Shriver (USA) Chris Evert (USA) – Wendy Turnbull 6-0 7-5
1987 Martina Navratilova (USA) – Pam Shriver (USA) Zina Garrison (USA) – Lori McNeil (USA) 6-1 6-0
1986 No competition
1985 Martina Navratilova (USA) – Pam Shriver (USA) Claudia Kohde-Kilsch (GER) – Helena Sukova (CZE) 6-3 6-4
1984 Martina Navratilova (USA) – Pam Shriver (USA) Claudia Kohde-Kilsch (GER) – Helena Sukova (CZE) 6-3 6-4
1983 Martina Navratilova (USA) – Pam Shriver (USA) Anne Hobbs (GBR) – Wendy Turnbull 6-4 6-7 6-2
1982 Martina Navratilova (USA) – Pam Shriver (USA) Claudia Kohde-Kilsch (GER) – Eva Pfaff (GER) 6-4 6-2
1981 Kathy Jordan (USA) – Anne Smith (USA) Martina Navratilova (USA) – Pam Shriver (USA) 6-2 7-5
1980 Betsy Nagelsen (USA) – Martina Navratilova (TCH) Ann Kiyomura (USA) – Candy Reynolds (USA) 6-4 6-4
1979 Judy Chaloner (NZL) – Diane Evers Leanne Harrison – Marcella Mesker (NED) 6-1 3-6 6-0
1978 Betsy Nagelsen (USA) – Renata Tomanova (TCH) Naoko Sato (JPN) – Pam Whytcross 7-5 6-2
1977 Dianne Fromholtz – Helen Gourlay Kerry Melville – Betsy Nagelsen (USA) 5-7 6-1 7-5
1977 Evonne Goolagong Cawley – Helen Cawley (Gourlay) shared with Mona Guerrant (USA) – Kerry Reid (Melville)
1976 Evonne Goolagong Cawley – Helen Gourlay Lesley Bowrey (Turner) – Renata Tomanova (CZE) 8–1
1975 Evonne Goolagong – Peggy Michel (USA) Margaret Court – Olga Morozova (SOV) 7-6 7-6
1974 Evonne Goolagong – Peggy Michel (USA) Kerry Harris – Kerry Melville 7-5 6-3
1973 Margaret Court – Virginia Wade (GBR) Kerry Harris – Kerry Melville 6-4 6-4
1972 Helen Gourlay – Kerry Harris Patricia Coleman – Karen Krantzcke 6-0 6-4
1971 Margaret Court – Evonne Goolagong Jill Emmerson – Lesley Hunt 6-0 6-0
1970 Margaret Court – Judy Dalton (Tegart) Karen Krantzcke – Kerry Melville 6-3 6-1
1969 Margaret Court (Smith) – Judy Tegart Rosemary Casals (USA) – Billie Jean King (USA) 6-4 6-4
1968 Karen Krantzcke – Kerry Melville Judy Tegart – Lesley Turner 6-4 3-6 6-2
1967 Judy Tegart – Lesley Turner Lorraine Coghlan – Evelyne Terras (FRA) 6-0 6-2
1966 Nancy Richey (USA) – Carol Graebner (USA) Margaret Court – Lesley Turner 6-4 7-5
1965 Margaret Smith – Lesley Turner Robyn Ebbern – Billie Jean King (USA) 1-6 6-2 6-3
1964 Judy Tegart – Lesley Turner Margaret Smith – Robyn Ebbern 6-4 6-4
1963 Margaret Smith – Robyn Ebbern Jan Lehane – Lesley Turner 6-1 6-3
1962 Margaret Smith – Robyn Ebbern Darlene Hard (USA) – Mary Reitano 6-4 6-4
1961 Mary Reitano – Margaret Smith Mary Bevis – Jan Lehane 6-4 3-6 7-5
1960 Maria Bueno (BRA) – Christine Truman (GBR) Lorraine Coghlan – Margaret Court 6-2 5-7 6-2
1959 Sandra Reynolds (RSA) – Renee Schuurman (RSA) Lorraine Coghlan – Mary Reitano 7-5 6-4
1958 Mary Hawton – Thelma Long Lorraine Coghlan – Angela Mortimer (GBR) 7-5 6-8 6-2
1957 Shirley Fry (USA) – Althea Gibson (USA) Mary Bevis – Fay Muller 6-2 6-1
1956 Mary Hawton – Thelma Long Mary Reitano – Beryl Penrose 6-2 5-7 9-7
1955 Mary Hawton – Beryl Penrose Nell Nopman – Gwen Thiele 7-5 6-1
1954 Mary Hawton (Bevis) – Beryl Penrose Hazel Redick-Smith (RSA) – Julia Wipplinger (RSA) 6-3 8-6
1953 Maureen Connolly (USA) – Julia Sampson (USA) Mary Bevis – Beryl Penrose 6-4 6-2
1952 Thelma Long – Nancye Bolton Allison Burton – Mary Bevis 6-1 6-1
1951 Thelma Long – Nancye Bolton Joyce Fitch – Mary Bevis 6-2 6-1
1950 Louise Brough (USA) – Doris Hart (USA) Thelma Long – Nancye Bolton 6-2 2-6 6-3
1949 Thelma Long – Nancye Bolton Doris Hart (USA) – Marie Toomey 6-0 6-1
1948 Thelma Long – Nancye Bolton Mary Bevis – Pat Jones 6-3 6-3
1947 Thelma Long (Coyne) – Nancye Bolton (Wynne) Joyce Fitch – Mary Bevis 6-3 6-3
1946  Joyce Fitch – Mary Bevis Thelma Long (Coyne) – Nancye Bolton (Wynne) 9-7 6-4
1945 No competition
1944 No competition
1943 No competition
1942 No competition
1941 No competition
1940 Thelma Coyne – Nancye Wynne Joan Hartigan – Emily Niemeyer 7-5 6-2
1939 Thelma Coyne – Nancye Wynne May Hardcastle – Emily Westacott 7-5 6-4
1938 Thelma Coyne – Nancye Wynne Dorothy Bundy Cheney (USA) – Dorothy Workman 9-7 6-4
1937 Thelma Coyne – Nancye Wynne Nell Hopman – Emily Westacott 6-2 6-2
1936 Thelma Coyne – Nancye Wynne May Blick – Katherine Woodward 6-2 6-4
1935 Evelyn Dearman (GBR) – Nancy Lyle (GBR) Louie Bickerton – Nell Hopman 6-3 6-4
1934 Margaret Molesworth – Emily Westacott Joan Hartigan – Ula Valkenburg 6-8 6-4 6-4
1933 Margaret Molesworth – Emily Westacott (Hood) Joan Hartigan – Marjorie Gladman (USA) 6-3 6-2
1932 Coral Buttsworth – Marjorie Crawford Kathleen Le Messurier – Dorothy Weston (GBR) 6-2 6-2
1931 Daphne Cozens (Akhurst) – Louise Bickerton Nell Lloyd – Gwen Utz 6-0 6-4
1930 Margaret Molesworth – Emily Hood Marjorie Cox – Sylvia Harper 6-3 0-6 7-5
1929 Daphne Akhurst – Louise Bickerton Sylvia Harper – Meryl O’Hara Wood 6-2 3-6 6-2
1928 Daphne Akhurst – Esna Boyd Kathleen Le Messurier – Dorothy Weston (GBR) 6-3 6-1
1927 Meryl O’Hara Wood – Louise Bickerton Esna Boyd – Sylvia Harper 6-3 6-3
1926 Meryl O’Hara Wood – Esna Boyd Daphne Akhurst – Marjorie Cox 6-3 6-8 8-6
1925 Daphne Akhurst – Sylvia Harper (Lance) Esna Boyd – Kathleen Le Messurier 6-4 6-3
1924 Daphne Akhurst – Sylvia Lance Kathleen Le Messurier – Meryl O’Hara Wood 7-5 6-2
1923 Esna Boyd – Sylvia Lance Margaret Molesworth – Beryl Turner 6-1 6-4
1922 Esna Boyd – Marjorie Mountain Floris St. George – Gwen Utz 1-6 6-4 7-5
1921 No competition
1920 No competition
1919 No competition
1918 No competition
1917 No competition
1916 No competition
1915 No competition
1914 No competition
1913 No competition
1912 No competition
1911 No competition
1910 No competition
1909 No competition
1908 No competition
1907 No competition
1906 No competition
1905 No competition
Mixed doubles
YEAR CHAMPION RUNNER-UP SCORE
2016 Bruno Soares (BRA) – Elena Vesnina (RUS) Horia Tecau (ROU) – Coco Vandeweghe (USA) 6-4 4-6 10-5
2015 Martina Hingis (SUI) – Leander Paes (IND) Daniel Nestor (CAN) – Kristina Mladenovic (FRA) 6-4 6-3
2014 Daniel Nestor (CAN) – Kristina Mladenovic (FRA) Horia Tecau (ROU) – Sania Mirza (IND) 6-3 6-2
2013 Matthew Ebden – Jarmila Gajdosova Frantisek Cermak (CZE) – Lucie Hradecka (CZE) 6-3 7-5
2012 Horia Tecau (ROM) – Bethanie Mattek-Sands (USA) Leander Paes (IND) – Elena Vesnina (RUS) 6-3 5-7 10-3
2011 Daniel Nestor (CAN) – Katarina Srebotnik (SLO) Paul Hanley – Yung-Jan Chan (TPE) 6-3 3-6 10-7
2010 Leander Paes (IND) – Cara Black (ZIM) Jaroslav Levinsky (CZE) – Ekaterina Makarova (RUS) 7-5 6-3
2009 Mahesh Bhupathi (IND) – Sania Mirza (IND) Andy Ram (ISR) – Nathalie Dechy (FRA) 6-3 6-1
2008 Nenad Zimonjic (SRB) – Tiantian Sun (CHN) Mahesh Bhupathi (IND) – Sania Mirza (IND) 7-6(4) 6-4
2007 Daniel Nestor (CAN) – Elena Likhovtseva (RUS) Max Mirnyi (BLR) – Victoria Azarenka (BLR) 6-4 6-4
2006 Mahesh Bhupathi (IND) – Martina Hingis (SUI) Daniel Nestor (CAN) – Elena Likhovtseva (RUS) 6-3 6-3
2005 Scott Draper – Samantha Stosur Kevin Ullyett (ZIM) – Liezel Huber (RSA) 6-2 2-6 7-6(6)
2004 Nenad Zimonjic (SRB) – Elena Bovina (RUS) Leander Paes (IND) – Martina Navratilova (USA) 6-1 7-6(3)
2003 Leander Paes (IND) – Martina Navratilova (USA) Todd Woodbridge – Eleni Danilidou (GRE) 6-4 7-5
2002 Kevin Ullyett (ZIM) – Daniela Hantuchova (SVK) Gaston Etlis (ARG) – Paola Suarez (ARG) 6-3 6-2
2001 Ellis Ferreira (RSA) – Corina Morariu (USA) Joshua Eagle – Barbara Schett (AUT) 6-1 6-3
2000 Jared Palmer (USA) – Rennae Stubbs Todd Woodbridge – Arantxa Sanchez Vicario (ESP) 7-5 7-6(3)
1999 David Adams (RSA) – Mariaan de Swardt (RSA) Max Mirnyi (BLR) – Serena Williams (USA) 6-4 4-6 7-6(5)
1998 Justin Gimelstob (USA) – Venus Williams (USA) Cyril Suk (CZE) – Helena Sukova (CZE) 6-2 6-1
1997 Rick Leach (USA) – Manon Bollegraf (NED) John-Laffnie de Jager (RSA) – Larisa Neiland (LAT) 6-3 6-7(5) 7-5
1996 Mark Woodforde – Larisa Neiland (LAT) Luke Jensen (USA) – Nicole Arendt (RSA) 4-6 7-5 6-0
1995 Rick Leach (USA) – Natasha Zvereva (BLR) Cyril Suk (CZE) – Gigi Fernandez (USA) 7-6(4) 6-7(3) 6-4
1994 Andrei Olhovskiy (RUS) – Larisa Neiland (LAT) Todd Woodbridge – Helena Sukova (CZE) 7-5 6-7(7) 6-2
1993 Todd Woodbridge – Arantxa Sanchez Vicario (ESP) Rick Leach (USA) – Zina Garrison (USA) 7-5 6-4
1992 Mark Woodforde – Nicole Provis Todd Woodbridge – Arantxa Sanchez Vicario (ESP) 6-3 4-6 11-9
1991 Jeremy Bates (GBR) – Jo Durie (GBR) Scott Davis (USA) – Robin White (USA) 2-6 6-4 6-4
1990 Jim Pugh (USA) – Natasha Zvereva (BLR) Rick Leach (USA) – Zina Garrison (USA) 4-6 6-2 6-3
1989 Jim Pugh (USA) – Jana Novotna (TCH) Sherwood Stewart (USA) – Zina Garrison (USA) 6-3 6-4
1988 Jim Pugh (USA) – Jana Novotna (TCH) Tim Gullikson (USA) – Martina Navratilova (USA) 5-7 6-2 6-4
1987 Sherwood Stewart (USA) – Zina Garrison (USA) Andrew Castle (GBR) – Anne Hobbs (GBR) 3-6 7-6(5) 6-3
1986 No competition
1985 No competition
1984 No competition
1983 No competition
1982 No competition
1981 No competition
1980 No competition
1979 No competition
1978 No competition
1977 No competition
1976 No competition
1975 No competition
1974 No competition
1973 No competition
1972 No competition
1971 No competition
1970 No competition
1969 Marty Riessen (USA) – Margaret Court (Smith) shared with Fred Stolle – Ann Haydon Jones (GBR)
1968 Dick Crealy – Billie Jean King (USA) Allan Stone – Margaret Smith Walkover
1967 Owen Davidson – Lesley Turner Tony Roche – Judy Tegart 9-7 6-4
1966 Tony Roche – Judy Tegart Bill Bowrey – Robyn Ebbern 6-1 6-3
1965 John Newcombe – Margaret Smith shared with Owen Davidson – Robyn Ebbern
1964 Ken Fletcher – Margaret Smith Mike Sangster (GBR) – Jan Lehane 6-3 6-2
1963 Ken Fletcher – Margaret Smith Fred Stolle – Lesley Turner 7-5 5-7 6-4
1962 Fred Stolle – Lesley Turner Roger Taylor (GBR) – Darlene Hard (USA) 6-3 9-7
1961 Bob Hewitt – Jan Lehane John Pearce – Mary Reitano 9-7 6-2
1960 Trevor Fancutt (RSA) – Jan Lehane Martin Mulligan – Christine Truman (GBR) 6-2 7-5
1959 Bob Mark – Sandra Reynolds (RSA) Rod Laver – Renee Schuurman (RSA) 4-6 13-11 6-1
1958 Bob Howe – Mary Hawton Peter Newman – Angela Mortimer (GBR) 9-11 6-1 6-2
1957 Mal Anderson – Fay Muller Billy Knight (GBR) – Jill Langley 7-5 3-6 6-1
1956 Neale Fraser – Beryl Penrose Roy Emerson – Mary Bevis 6-2 6-4
1955 George Worthington – Thelma Long Lew Hoad – Jenny Staley 6-2 6-1
1954 Rex Hartwig – Thelma Long John Bromwich – Beryl Penrose 4-6 6-1 6-2
1953 Rex Hartwig – Julie Sampson (USA) Ham Richardson (USA) – Maureen Connolly (USA) 6-4 6-3
1952 George Worthington – Thelma Long Tom Warhurst – Gwen Thiele 9-7 7-5
1951 George Worthington – Thelma Long Jack May – Clare Proctor 6-4 3-6 6-2
1950 Frank Sedgman – Doris Hart (USA) Eric Sturgess (RSA) – Joyce Fitch 8-6 6-4
1949 Frank Sedgman – Doris Hart (USA) John Bromwich – Joyce Fitch 6-1 5-7 12-10
1948 Colin Long – Nancye Bolton Bill Sidwell – Thelma Long 7-5 4-6 8-6
1947 Colin Long – Nancye Bolton John Bromwich – Joyce Fitch 6-3 6-3
1946 Colin Long – Nancye Bolton (Wynne) John Bromwich – Joyce Fitch 6-0 6-4
1945 No competition
1944 No competition
1943 No competition
1942 No competition
1941 No competition
1940 Colin Long – Nancye Wynne Harry Hopman – Nell Hopman 7-5 2-6 6-4
1939 Harry Hopman – Nell Hopman John Bromwich – Margaret Wilson 6-8 6-2 6-3
1938 John Bromwich – Margaret Wilson Colin Long – Nanyce Wynne 6-3 6-2
1937 Harry Hopman – Nell Hopman Don Turnbull – Dorothy Stevenson 3-6 6-3 6-2
1936 Harry Hopman – Nell Hopman (Hall) Abe Kay – May Blick 6-2 6-0
1935 Christian Boussus (FRA) – Louise Bickerton Vernon Kirby (RSA) – Birdie Bond 1-6 6-3 6-3
1934 Edgar Moon – Joan Hartigan Ray Dunlop – Emily Hood 6-3 6-4
1933 Jack Crawford – Marjorie Crawford Ellsworth Vines (USA) – Marjorie Gladman (USA) 3-6 7-5 13-11
1932 Jack Crawford – Marjorie Crawford Jiro Satoh (JPN) – Meryl O’Hara Wood 6-8 8-6 6-3
1931 Jack Crawford – Marjorie (Cox) Crawford Aubrey Willard – Emily Hood 7-5 6-4
1930 Harry Hopman – Nell Hall Jack Crawford – Marjorie Cox 11-9 3-6 6-3
1929 Edgar Moon – Daphne Akhurst Jack Crawford – Marjorie Cox 6-0 7-5
1928 Jean Borotra (FRA) – Daphne Akhurst John Hawkes – Esna Boyd Default
1927 John Hawkes – Esna Boyd Jim Willard – Youtha Anthony 6-1 6-3
1926 John Hawkes – Esna Boyd Jim Willard – Daphne Akhurst 6-2 6-4
1925 Jim Willard – Daphne Akhurst Richard Schlesinger – Sylvia Lance 6-4 6-4
1924 Jim Willard – Daphne Akhurst Garton Hone – Esna Boyd 6-3 6-4
1923 Horace Rice – Sylvia Lance Cuthbert St. John – Margaret Molesworth 2-6 6-4 6-4
1922 John Hawkes – Esna Boyd Harold Utz – Gwen Utz 6-1 6-1
Boy's singles
YEAR CHAMPION RUNNER-UP SCORE
2016 Oliver Anderson Jurabeck Karimov (UZB) 6-2 1-6 6-1
2015 Roman Saufiullin (RUS) Seong Chan Hong (KOR) 7-5 7-6
2014 Alexander Zverev (GER) Stefan Kozlov (USA) 6-3 6-0
2013 Nick Kyrgios Thanasi Kokkinakis 7-6 6-3
2012 Luke Saville Filip Peliwo (CAN) 6-3 5-7 6-4
2011 Jiri Vesely (CZE) Luke Saville 6-0 6-3
2010 Tiago Fernandes (BRA) Sean Berman (USA) 7-5 6-3
2009 Yuki Bhambri (IND) Alexandros Georgoudas (GER) 6-3 6-1
2008 Bernard Tomic Tsung-Hua Yang (TPE) 4-6 7-6 6-0
2007 Brydan Klein Jonathan Eysseric (FRA) 6-2 4-6 6-1
2006 Alexandre Sidorenko (FRA) Nick Lindahl (AUS) 6-3 7-6
2005 Donald Young (USA) Sun-Yong Kim (KOR) 6-2 6-4
2004 Gael Monfils (FRA) Josselin Ouanna (FRA) 6-0 6-3
2003 Marcos Baghdatis (CYP) Florin Mergea (ROU) 6-4 6-4
2002 Clement Morel (FRA) Todd Reid 6-4 6-4
2001 Janko Tipsarevic (YUG) Yeu-Tzuoo Wang (TPE) 3-6 7-5 6-0
2000 Andy Roddick (USA) Mario Ancic (CRO) 7-6 6-3
1999 Kristian Pless (DEN) Mikhail Youzhny (RUS) 6-4 6-3
1998 Julien Jeanpierre (FRA) Andreas Vinciguerra (SWE) 4-6 6-4 6-3
1997 Daniel Elsner (GER) Westley Whitehouse (RSA) 7-6 6-2
1996 Bjorn Rehnqvist (SWE) Mathias Hellstrom (SWE) 2-6 6-2 7-5
1995 Nicolas Kiefer (GER) Jong-Min Lee (KOR) 6-4 6-4
1994 Ben Ellwood Andrew Ilie 5-7 6-3 6-3
1993 James Baily (GBR) Steven Downs (NZL) 6-3 6-2
1992 Grant Doyle Brian Dunn (USA) 6-2 6-0
1991 Thomas Enqvist (SWE) Stephen Gleeson 7-6 6-7 6-1
1990 Dirk Dier (GER) Leander Paes (IND) 6-4 7-6
1989 Nicklas Kulti (SWE) Todd Woodbridge 6-2 6-0
1988 Johan Anderson Andrew Florent 7-5 7-6
1987 Jason Stoltenberg Todd Woodbridge 6-2 7-6
1986 No competition
1985 Shane Barr Stephen Furlong 7-6 6-7 6-3
1984 Mark Kratzmann Patrick Flyn 6-4 6-1
1983 Stefan Edberg (SWE) Simon Youl 6-4 6-4
1982 Mark Kratzmann Simon Youl 6-3 7-5
1981 Jorgen Windahl (SWE) Pat Cash 6-4 6-4
1980 Craig Miller Wally Masur 7-6 6-2
1979 Greg Whitecross Craig Miller 6-4 6-3
1978 Pat Serrett Chris Johnstone 6-4 6-3
1977 Brad Drewett Tim Wilkinson (USA) 6-4 7-6
1977 Ray Kelly
1976 Ray Kelly Jay Dilouie (USA) 6-2 6-4
1975 Brad Drewett
1974 Harry Brittain
1973 Paul McNamee
1972 Paul Kronk
1971 Cliff Letcher
1970 Allan McDonald
1969 John Alexander
1968 Phil Dent
1967 Brian Fairlie (NZL)
1966 Karl Coombes
1965 Georges Goven (FRA)
1964 Tony Roche
1963 John Newcombe
1962 John Newcombe
1961 John Newcombe
1960 Will Coghlan
1959 Butch Buchholz (USA)
1958 Martin Mulligan
1957 Rod Laver
1956 Bob Mark
1955 Graeme Moss (USA)
1954 Billy Knight (GBR)
1953 Bill Gilmour
1952 Ken Rosewall
1951 Lew Hoad
1950 Ken Rosewall
1949 Clive Wilderspin
1948 Ken McGregor
1947 Don Candy
1946 Frank Sedgman
1945 No competition
1944 No competition
1943 No competition
1942 No competition
1941 No competition
1940 Dinny Pails
1939 Billy Sidwell
1938 Max Newcombe
1937 John Bromwich
1936 John Bromwich
1935 John Bromwich
1934 Neil Ennis
1933 Adrian Quist
1932 Vivian McGrath
1931 Bruce Moore
1930 Don Turnbull
1929 Jack Crawford
1928 Jack Crawford
1927 Jack Crawford
1926 Jack Crawford
1925 Harold Coldham
1924 Harold Coldham
1923 Leonard Cryle
1922 Alan Yeldham
1921 No competition
1920 No competition
1919 No competition
1918 No competition
1917 No competition
1916 No competition
1915 No competition
1914 No competition
1913 No competition
1912 No competition
1911 No competition
1910 No competition
1909 No competition
1908 No competition
1907 No competition
1906 No competition
1905 No competition
Girls singles
YEAR CHAMPION RUNNER-UP SCORE
2016 Vera Lapko (BLR) Tereza Mihalikova (SVK) 6-3 6-4
2015 Tereza Mihalikova (SVK) Katie Swan (GBR) 6-1 6-4
2014 Elizaveta Kulichkova (RUS) Jana Fett (CRO) 6-2 6-1
2013 Ana Konjuh (CRO) Katerina Siniakova (CZE) 6-3 6-4
2012 Taylor Townsend (USA) Yulia Putintseva (RUS) 6-1 3-6 6-3
2011 An-Sophie Mestach (BEL) Monica Puig (PUR) 6-4 6-2
2010 Karolina Pliskova (CZE) Laura Robson (GBR) 6-1 7-6(5)
2009 Ksenia Pervak (RUS) Laura Robson (GBR) 6-3 6-1
2008 Arantxa Rus (NED) Jessica Moore 6-3 6-4
2007 Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) Madison Brengle (USA) 7-6 7-6
2006 Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) Caroline Wozniacki (DEN) 1-6 6-2 6-3
2005 Victoria Azarenka (BLR) Agnes Szavay (HUN) 6-2 6-2
2004 Shahar Peer (ISR) Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 6-4
2003 Barbora Strycova (CZE) Viktoria Kutuzova (UKR) 0-6 6-2 6-2
2002 Barbora Strycova (CZE) Maria Sharapova (RUS) 6-0 7-5
2001 Jelena Jankovic (YUG) Sofia Arvidsson (SWE) 6-2 6-1
2000 Aniko Kapros (HUN) Maria Jose Martinez (ESP) 6-2 3-6 6-2
1999 Virginie Razzano (FRA) Katarina Basternakova (SVK) 6-1 6-1
1998 Jelena Kostanic (CRO) Wynne Prakusya (INA) 6-0 7-5
1997 Mirjana Lucic (CRO) Marlene Weingartner (GER) 6-2 6-2
1996 Magdalena Grzybowska (POL) Nathalie Dechy (FRA) 6-1 4-6 6-1
1995 Siobhan Drake-Brockman Annabel Elwood 6-3 4-6 7-5
1994 Trudi Musgrave Barbara Schett (AUT) 4-6 6-4 6-2
1993 Heike Rusch (GER) Andrea Glass (GER) 6-1 6-2
1992  Joanne Limmer Lindsay Davenport (USA) 7-5 6-2
1991 Nicole Pratt Kristin Godridge 6-4 6-3
1990 Magdalena Maleeva (BUL) Louise Stacey 7-5 6-7 6-1
1989 Kim Kessaris (USA) Andrea Farley (USA) 6-1 6-2
1988 Jo-Anne Faull Emmanuelle Derly (FRA) 6-4 6-4
1987 Michelle Jaggard Nicole Provis 6-2 6-4
1986 No competition
1985 Jenny Byrne Louise Field 6-1 6-3
1984 Annabel Croft (GBR) Helena Dahlstrom (SWE) 6-0 6-1
1983 Amanda Brown (GBR) Bernadette Randall 7-6 6-3
1982 Amanda Brown (GBR) Pascale Paradis (FRA) 6-3 6-4
1981 Anne Minter Corinne Vanier (FRA) 6-4 6-2
1980 Anne Minter Elizabeth Sayers 6-4 6-2
1979 Anne Minter Susan Leo 6-4 6-3
1978 Elizabeth Little Susan Leo 6-1 6-2
1977 Pamela Bailey Amanda Tobin 6-2 6-3
1977 Amanda Tobin Leanne Harrison 6-1 6-2
1976 Sue Saliba Jennifer Fenwick 2-6 6-3 6-4
1975 Sue Barker (GBR) Chris O’Neill 6-2 7-6
1974 Jennifer Walker
1973 Chris O’Neill
1972 Patty Coleman
1971 Patty Coleman
1970 Evonne Goolagong
1969 Lesley Hunt
1968 Lesley Hunt
1967 Alexis Kenny
1966 Karen Krantzcke
1965 Kerry Melville
1964 Kay Dening
1963 Robyn Ebbern
1962 Robyn Ebbern
1961 Robyn Ebbern
1960 Lesley Turner
1959 Jan Lehane
1958 Jan Lehane
1957 Margo Rayson
1956 Lorraine Coghlan
1955 Betty Orton
1954 Betty Orton
1953 Jennifer Staley
1952 Mary Carter
1951 Mary Carter
1950 Barbara Mclntyre
1949 Joan Warnock
1948 Beryl Penrose
1947 Joan Tuckfield
1946 Shirley Grant
1945 No competition
1944 No competition
1943 No competition
1942 No competition
1941 No competition
1940 Joyce Wood
1939 Joyce Wood
1938 Joyce Wood
1937 Margaret Wilson
1936 Thelma Coyne
1935 Thelma Coyne
1934 May Blick
1933 Nancy Lewis
1932 Nancy Lewis
1931 Joan Hartigan
1930 Emily Hood
1929 No competition
1928 No competition
1927 No competition
1926 No competition
1925 No competition
1924 No competition
1923 No competition
1922 No competition
1921 No competition
1920 No competition
1919 No competition
1918 No competition
1917 No competition
1916 No competition
1915 No competition
1914 No competition
1913 No competition
1912 No competition
1911 No competition
1910 No competition
1909 No competition
1908 No competition
1907 No competition
1906 No competition
1905 No competition
Boys doubles
YEAR CHAMPION
2016 Alex De Minaur – Blake Ellis
2015 Jake Delaney  – Marc Polmans
2014 Lucas Miedler (AUT) – Bradley Mousley
2013 Jay Andrijic  – Bradley Mousley
2012 Liam Broady (GBR) – Joshua Ward-Hibbert (GBR)
2011 Filip Horansky (SVK) – Jiri Vesely (CZE)
2010  Justin Eleveld (NED) – Jannick Lupescu (NED)
2009 Francis Casey Alcantara (PHI) – Cheng-Peng Hsieh (TPE)
2008 Cheng Peng Hsieh (TPE) – Tsung-Hua Yang (TPE)
2007 Graeme Dyce (GBR) – Harri Heliovaara (FIN)
2006 Blazej Koniusz (POL) – Grzegorz Panfil (POL)
2005 Sun-Yong Kim Jr. (KOR) – Chu-Huan Yi (TPE)
2004 Brendan Evans (USA) – Scott Oudesma (USA)
2003 Scott Oudsema (USA) – Phillip Simmonds (USA)
2002 Ryan Henry – Todd Reid
2001 Ytai Abougzir (USA) – Luciano Vitullo (ARG)
2000 Nicolas Mahut (FRA) – Tommy Robredo (ESP)
1999 Jurgen Melzer (AUT) – Kristian Pless (DEN)
1998 Jerome Haehnel (FRA) – Julian Jeanpierre (FRA)
1997 David Sherwood (GBR) – James Trotman (GBR)
1996 Daniele Bracciali (ITA) – Jocelyn Robichard (CAN)
1995 Luke Bourgeois – Jong Min Lee (KOR)
1994 Ben Ellwood – Mark Philippoussis
1993 Lars Rehman (GER) – Christian Tambue (GER)
1992 Grant Doyle – Brad Sceney
1991 Grant Doyle – Joshua Eagle
1990 Roger Petterson (SWE) – Marten Renstroem (SWE)
1989 Johan Anderson – Todd Woodbridge
1988 Jason Stoltenberg – Todd Woodbridge
1987 Jason Stoltenberg – Todd Woodbridge
1986 No competition
1985 Brett Custer – David Macpherson
1984 Mark Kratzmann – Michael Baroch
1983 Jamie Harty – Des Tyson
1982 Brenden Bourke – Mark Hartnett
1981 Tony Withers – David Lewis (NZL)
1980 Wally Masur – Craig Miller
1979 Michael Fancutt – Greg Whitecross
1978 Michael Fancutt – Bill Gilmour Jr.
1977 Phil Davies – Peter Smylie
1977 Ray Kelly – Graham Thams
1976 Peter McCarthy – Charlie Fancutt
1975 Glenn Busby – Warren Maher
1974 David Carter – Trevor Little
1973 Terry Saunders – Gary Thoroughgood
1972 Stephen Myers – Bill Durham
1971 John Marks – Mike Phillips
1970 Allan McDonald – Greg Perkins
1969 Neal Higgins – John James
1968 Phil Dent – Bill Lloyd
1967 Sven Ginman (SWE) – John Bartlett
1966 Pat McCumstie – Robert Layton
1965 John Walker – Terry Musgrave
1964 Stanley Matthews (GBR) – Graham Stilwell (GBR)
1963 John Cotterill – Robert Brien
1962 Bill Bowrey – Geoff Knox
1961 John Newcombe – Rodney Brent
1960 Greg Hughes – Jim Shepherd
1959 Butch Buchholz (USA) – José Luis Arills (ESP)
1958 Martin Mulligan – Bob Hewitt
1957 Rod Laver – Frank Gorman
1956 Bob Mark – Paul Hearnden
1955 Gerry Moss (USA) – Mike Green (USA)
1954 Roy Emerson – Mal Anderson
1953 Bill Gilmour – Warren Woodcock
1952 Ken Rosewall – Lew Hoad
1951 Ken Rosewall – Lew Hoad
1950 Ken Rosewall – Lew Hoad
1949 Clive Wilderspin – John Blacklock
1948 Don Candy – Ken McGregor
1947 Allan Kendall – Rex Hartwig
1946 Frank Herringe – George Worthington
1945 No competition
1944 No competition
1943 No competition
1942 No competition
1941 No competition
1940 Dinny Pails – Bill Edwards
1939 Roy Felan – Harold Impey
1938 Bill Sidwell – Dinny Pails
1937 John Bromwich – Dinny Pails
1936 John Gilchrist – Henry Lindo
1935 John Bromwich – Arthur Huxley
1934 Neil Ennis – Colin McKenzie
1933 Jack Purcell – Bert Tonkin
1932 Adrian Quist – Len Schwartz
1931 Jack Purcell – Bert Tonkin
1930 Adrian Quist – Don Turnbull
1929 Bill Walker – Colin Cropper
1928 Jack Crawford – C. Whiteman
1927 Jack Crawford – Harry Hopman
1926 Jack Crawford – Harry Hopman
1925 Jack Crawford – Harry Hopman
1924 A. Berckelham – Ray Dunlop
1923 L. Roche – Edgar Moon
1922 L. Roche – C. Grogan
1921 No competition
1920 No competition
1919 No competition
1918 No competition
1917 No competition
1916 No competition
1915 No competition
1914 No competition
1913 No competition
1912 No competition
1911 No competition
1910 No competition
1909 No competition
1908 No competition
1907 No competition
1906 No competition
1905 No competition
Girls doubles
YEAR CHAMPION
2016 Anna Kalinskaya (RUS) – Tereza Mihalikova (SVK)
2015 Miriam Kolodziejova (CZE) – Marketa Vondrousova (CZE)
2014 Anhelina Kalinina (UKR) – Elizaveta Kulichkova (RUS)
2013 Ana Konjuh (CRO) – Carol Zhao (CAN)
2012 Gabrielle Andrews (USA) – Taylor Townsend (USA)
2011 An-Sophie Mestach (BEL) – Demi Schuurs (NED)
2010 Jana Cepelova (SVK) – Chantal Skamlova (SVK)
2009 Christina McHale (USA) – Ajla Tomljanovic (CRO)
2008 Ksenia Lykina (RUS) – Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
2007 Evgeniya Rodina (RUS) – Arina Rodionova (RUS)
2006 Sharon Fichman (CAN) – Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
2005 Victoria Azarenka (BLR) – Marina Erakovic (NZL)
2004 Sheng-Nan Sun (CHN) – Yung-Jan Chan (TPE)
2003 Casey Dellacqua – Adriana Szili
2002 Gisela Dulko (ARG) – Angelique Widjaja (INA)
2001 Petra Cetkovska (CZE) – Barbora Strycova (CZE)
2000 Christina Wheeler – Aniko Kapros (HUN)
1999 Virginie Razzano (FRA) – Eleni Daniilidou (GRE)
1998 Evie Dominikovic – Alicia Molik
1997 Mirjana Lucic (CRO) – Jasmin Wohr (GER)
1996 Michaela Pastikova (CZE) – Jitka Schonfeldova (CZE)
1995 Corina Morariu (USA) – Ludimila Varmuzova (CZE)
1994 Corina Morariu (USA) – Ludimila Varmuzova (CZE)
1993  Joana Manta (SUI) – Ludmila Richterova (CZE)
1992 Lindsay Davenport (USA) – Nicole London (USA)
1991 Karina Habsudova (TCH) – Barbara Rittner (GER)
1990 Limor Zaltz (ISR) – Rona Mayer (ISR)
1989 Andrea Strnadova (TCH) – Eva Sviglerova (TCH)
1988 Jo-Anne Faull – Rachel McQuillan
1987 Nicole Provis – Anne Devries (BEL)
1986 No competition
1985 Janine Thompson – Jenny Byrne
1984 Louise Field – Larisa Savchenko (URS)
1983 Bernadette Randall – Kim Staunton
1982 Annette Gulley – Kim Staunton
1981 Maree Booth – Sharon Hodgkin
1980 Anne Minter – Miranda Yates
1979 Linda Cassel – Sue Leo
1978 Debbie Freeman – Kathy Mantle
1977 Kerryn Pratt – Amanda Tobin
1977 Kerryn Pratt – Amanda Tobin
1976 Jan Morton – Jan Wilton
1975 Diane Evers – Nerida Gregory
1974 Nerida Gregory – Jan Hanrahan
1973 Dianne Fromholtz – Jenny Dimond
1972 Sally Irvine – Pam Whytcross
1971 Patricia Edwards – Janine Whyte
1970 Jan Fallis – Janet Young
1969 Patricia Edwards – Evonne Goolagong
1968 Lesley Hunt – Vicky Lancaster
1967 Susan Alexander – Carol Cooper
1966 Karen Krantzcke – Patricia Turner
1965 Helen Gourlay – Kerry Melville
1964 Kay Dening – Helen Gourlay
1963 Gail Sherriff – Patricia McClenaughan
1962 Heather Ross – Jill Star
1961 Robyn Ebbern – Madonna Schacht
1960 Lesley Turner – Dawn Robberds
1959 Jan Lehane – Dawn Robberds
1958 Betty Holstein – Jan Lehane
1957 Margo Rayson – Vale Roberts
1956 Sheila Armstrong (GBR) – Lorraine Coghlan
1955 Betty Orton – Pat Parmenter
1954 Beth Jones – Betty Holstein
1953 Mary Carter – Barbara Warby
1952 Mary Carter – Betty Holstein
1951 Margaret Wallis – Jennifer Staley
1950 Pam Southcombe – Carmen Borelli
1949 Beryl Penrose – J. Robbins
1948 Beverley Bligh – Gloria Blair
1947 Veronica Linehan – Shirley Jackson
1946 Helen Utz – Nancy Reid
1945 No competition
1944 No competition
1943 No competition
1942 No competition
1941 No competition
1940 Joyce Wood – Alison Burton
1939 Joyce Wood – Alison Burton
1938 Joyce Wood – Alison Burton
1937 Ida Webb – Joan Prior
1936 Mary Carter – Margaret Wilson
1935 Dorothy Stevenson – Nancye Wynne
1934 Enid Chrystal – Edna McColl
1933 Gwen Stevenson – Dorothy Stevenson
1932 Florrie Francisco – Joyce Williams
1931 Emily (Hood) Westacott – Sadie Moon
1930 Emily Hood – Nell Hall
1929 No competition
1928 No competition
1927 No competition
1926 No competition
1925 No competition
1924 No competition
1923 No competition
1922 No competition
1921 No competition
1920 No competition
1919 No competition
1918 No competition
1917 No competition
1916 No competition
1915 No competition
1914 No competition
1913 No competition
1912 No competition
1911 No competition
1910 No competition
1909 No competition
1908 No competition
1907 No competition
1906 No competition
1905 No competition
Men's Wheelchair singles
YEAR CHAMPION RUNNER-UP SCORE
2016 Gordon Reid (GBR) Joachim Gerard (BEL) 7-6(7) 6-4
2015 Shingo Kunieda (JPN) Stephane Houdet (FRA)  6-2 6-2
2014 Shingo Kunieda (JPN)  Gustavo Fernandez (ARG)  6-0 6-1
2013 Shingo Kunieda (JPN) Stephane Houdet (FRA) 6-2 6-0
2012 Maikel Scheffers (NED) Nicolas Peifer (FRA) 3-6 7-6(2) 6-0
2011 Shingo Kunieda (JPN) Stephane Houdet (FRA) 6-0 6-3
2010 Shingo Kunieda (JPN) Stephane Houdet (FRA) 7-6 2-6 7-5
2009 Shingo Kunieda (JPN) Stephane Houdet (FRA) 6-2 6-4
2008 Shingo Kunieda (JPN) Michael Jeremiasz (FRA)  6-1 6-4
2007 Shingo Kunieda (JPN) Michael Jeremiasz (FRA)  6-3 3-6 6-4
2006 Michael Jeremiasz (FRA) Satoshi Saida (JPN)  5-7 6-4 6-3
2005 David Hall Robin Ammerlaan (NED) 7-5 3-6 6-1
2004 David Hall Robin Ammerlaan (NED) 6-4 7-5
2003 David Hall Robin Ammerlaan (NED) 6-1 7-6
2002 Robin Ammerlaan (NED) David Hall 6-2 6-4
Women's Wheelchair singles
YEAR CHAMPION RUNNER-UP SCORE
2016 Jiske Griffioen (NED) Aniek Van Koot (NED) 6-3 7-5
2015 Jiske Griffioen (NED) Yui Kamiji (JPN) 6-3 7-5
2014 Sabine Ellerbrock (GER) Yui Kamiji (JPN) 3-6 6-4 6-2
2013 Aniek Van Koot (NED) Sabine Ellerbrock (GER) 6-1 1-6 7-5
2012 Esther Vergeer (NED) Aniek Van Koot (NED) 6-0 6-0
2011 Esther Vergeer (NED) Daniela Di Toro 6-0 6-0
2010 Korie Homan (NED) Florence Gravellier (FRA) 6-2 6-2
2009 Esther Vergeer (NED) Korie Homan (NED)  6-4 6-2
2008 Esther Vergeer (NED) Korie Homan (NED) 6-3 6-3
2007 Esther Vergeer (NED) Florence Gravellier (FRA) 6-1 6-0
2006 Esther Vergeer (NED) Florence Gravellier (FRA) 6-4 6-0
2005 Mie Yaosa (JPN) Maaike Smit (NED) 7-6 6-1
2004 Esther Vergeer (NED) Daniela Di Toro 4-6 6-3 6-1
2003 Esther Vergeer (NED)  Daniela Di Toro 2-6 6-0 6-3
2002 Esther Vergeer (NED) Daniela Di Toro 6-2 6-0
Men's Wheelchair doubles
YEAR CHAMPION
2016 Stephane Houdet (FRA) – Nicolas Peifer (FRA)
2015 Stephane Houdet (FRA) – Shingo Kunieda (JPN)
2014 Stephane Houdet (FRA) – Shingo Kunieda (JPN)
2013 Michael Jeremiasz (FRA) – Shingo Kunieda (JPN)
2012 Ronald Vink (NED) – Robin Ammerlaan (NED)
2011 Shingo Kunieda (JPN) – Maikel Scheffers (NED)
2010 Stephane Houdet (FRA) – Shingo Kunieda (JPN)
2009 Robin Ammerlaan (NED) – Shingo Kunieda (JPN)
2008 Shingo Kunieda (JPN) – Satoshi Saida (JPN)
2007 Robin Ammerlaan (NED) – Shingo Kunieda (JPN)
2006 Robin Ammerlaan (NED) – Martin Legner (AUT)
2005 Robin Ammerlaan (NED) – Martin Legner (AUT)
2004 Robin Ammerlaan (NED) – Martin Legner (AUT)
Women's Wheelchair doubles
YEAR CHAMPION
2016 Marjolein Buis (NED) – Yui Kamiji (JPN)
2015 Yui Kamiji (JPN) – Jordanne Whiley (USA)
2014 Yui Kamiji (JPN) – Jordanne Whiley (GBR)
2013 Jiske Griffioen (NED) – Aniek Van Koot (NED)
2012 Esther Vergeer (NED) – Sharon Walraven (NED)
2011 Esther Vergeer (NED) – Sharon Walraven (NED)
2010 Florence Gravellier (FRA) – Aniek Van Koot (NED)
2009 Esther Vergeer (NED) – Korie Homan (NED)
2008 Esther Vergeer (NED) – Jiske Griffioen (NED)
2007 Esther Vergeer (NED) – Jiske Griffioen (NED)
2006 Esther Vergeer (NED) – Jiske Griffioen (NED)
2005 Florence Gravellier (FRA) – Maaike Smit (NED)
2004 Maaike Smit (NED) – Esther Vergeer (NED)
Men's Quad singles
YEAR CHAMPION RUNNER-UP SCORE
2016 Dylan Alcott David Wagner (USA) 6-2 6-2
2015 Dylan Alcott David Wagner (USA) 6-2 6-2
2014 David Wagner (USA) Lucas Sithole (RSA) 3-6 7-5 6-3
2013 David Wagner (USA) Andrew Lapthorne (GBR)  2-6 6-1 6-4
2012 Peter Norfolk (GBR) David Wagner (USA)  4-6 6-4 6-2
2011 David Wagner (USA) Peter Norfolk (GBR)  6-2 6-3
2010 Peter Norfolk (GBR) David Wagner (USA) 6-2 7-6
2009 Peter Norfolk (GBR) David Wagner (USA) 7-6 6-1
2008 Peter Norfolk (GBR) David Wagner (USA) 6-2 6-3
Men's Quad doubles
YEAR CHAMPION
2016 David Wagner (USA) – Lucas Sithole (RSA)
2015 David Wagner (USA) – Andrew Lapthorne (GBR)
2014 David Wagner (USA) – Andrew Lapthorne (GBR)
2013 Nicholas Taylor (USA) – David Wagner (USA)
2012 Andrew Lapthorne (GBR) – Peter Norfolk (GBR)
2011 Andrew Lapthorne (GBR) – Peter Norfolk (GBR)
2010 Nicholas Taylor (USA) – David Wagner (USA)
2009 Nicholas Taylor (USA) – David Wagner (USA)
2008 Nicholas Taylor (USA) – David Wagner (USA)